KORONAWIRUS


Ze względu na sytuację, związaną z pandemią Covid19, uprzejmie informujemy, że nasze biuro w Rybniku w dalszym ciągu działa w ograniczonym zakresie. Jesteśmy jednak cały czas do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 17:00.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów: 513 019 527, 508 133 183.
Można skontaktować się z nami również drogą e-mailową: biuro@globtrans.pl, mariola@globtrans.pl, ania@globtrans.pl
Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie dokonanych rezerwacji lub są zainteresowani naszą ofertą jesteśmy do dyspozycji.


Postanowiliśmy stworzyć coś w stylu poradnika, który będziemy się starać na bieżąco aktualizowć. Znajdziecie w nim najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu oraz pobytu w krajach, jakie posiadamy w naszej ofercie. Dołączyliśmy również linki, gdzie na bieżąco można sprawdzać sytuację w danym kraju. Dodatkowo dodaliśmy informacje o tranzycie. Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą Państwu w przygotwaniu się do wyjazdu wakacyjnego.

Jeszcze jedno:). Cały zespół Globtrans chciałby życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia i spokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normalności i szybko zapomnimy o tym trudnym przeciwniku zwanym "Covid19". Z turystycznym pozdrowieniem na lepsze jutro!polska.jpg   POLSKA

 

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE OD 30 MARCA 2021


Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

 • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
 • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
 • Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
 • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
 • Testy te nie są finansowane ze środków publicznych.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

 • Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
 • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
 • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
 • Testy te nie są finansowane ze środków publicznych.
 • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Ważne! Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Ważne! Obecnie nie obowiązuje zakaz w ruchu lotniczym.

 

 • Przydatne linki:

Informacje na stronie Ministerstwa (warunki wjazdu, kwarantanna, itp): https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Informacje dla podróżujących: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych  


  CHORWACJA

 

Aktualne zasady wjazdu do Chorwacji obowiązujące do dnia 01.07.2021 r.

Od dnia 01.07.2021 warunkiem wjazdu do Chorwacji dla obywateli UE jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID.
Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID będą mogły przekroczyć granicę państwową RCh jeśli okażą:
- nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;
albo
- nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm)
albo
- nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni
albo
- zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni
albo
- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni
albo
- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca upłynęło od 22 do 84 dni
albo
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 12 lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.
Powyższe nie dotyczy m.in.:
- osób przejeżdżających przez RCh tranzytem (i dalej obowiązuję 12-godzinny limit czasowy),
- osób przyjeżdżających z ważnych przyczyn biznesowych,
- osób przyjeżdżających z ważnych przyczyn rodzinnych.

Więcej informacji na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji:

https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211

https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212


Dokumenty wystawione w języku polskim powinny zostać przetłumaczone na język chorwacki lub angielski. Zgodnie z uzyskaną drogą oficjalną informacją, powinno to być tłumaczenie przysięgłe. Sugerujemy wybór języka angielskiego – wówczas dokument może być wykorzystany do okazania również w innych krajach, przez które Państwo podróżujecie.

 

 • Przydatne linki:
Polska w Chorwacji (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) https://www.gov.pl/web/chorwacja/aktualnosci
Najpopularniejszy blog o Chorwacji: http://cromania.pl/
Ambasada RP w Zagrzebiu (profil FB)https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/
Narodowy ośrodek informacji turystycznej Republiki Chorwacji - informacje o koronawirusie w języku angielskim  https://croatia.hr/pl-PL/koronavirus-2019-ncov-pytania-i-odpowiedzi

Oraz:

https://www.koronavirus.hr/ i https://www.gov.pl/web/chorwacja

------------------------------------------------------------------------


-> TRANZYT - ze względu na wiele zapytań naszych klientów o dojazd do Chorwacji, przez jakie Państwa można swobodnie przejechać, gdzie obowiązują dla Polaków obostrzenia, przygotowaliśmy kilka informacji wraz z linkami. Wtedy każdy może samodzielnie sprawdzić jak aktualnie wygląda sytuacja tranzytu w danym kraju, aby przygotować się do wyjazdu.

 CZECHY


Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

 

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/czechy/stan-wyjatkowy-w-republice-czeskiej-zasady-podrozowania


> Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/czechy/aktualnosci

 

 SŁOWACJA


Aktualizacja – 10.08.2021 Od dnia 9 lipca 2021 roku wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są czynne. Od 10 sierpnia 2021 roku osoby w wieku 12-18 lat, jeśli nie są zaszczepione przeciw COVID-19, podlegają kwarantannie na zasadach ogólnych.


Zgodnie z zapisami Zarządzenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego Republiki Słowackiej Nr 231/2021 z dnia 16 lipca 2021 roku (vyhláška ÚVZ SR č. 231/2021), obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, ani zaświadczenia o zaszczepieniu, ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza np. e-hranica. Przejazd tranzytowy musi się odbyć po wyznaczonych trasach (mapa i opis tras znajdują się w załączniku Nr 2 do w/w Zarządzenia (vyhláška ÚVZ SR č. 231/2021).

UWAGA! Zgodnie z informacjami uzyskanymi od dyżurnego Policji ds. Cudzoziemców i Granic Republiki Słowackiej, przejazd do Polski tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej z krajów, z którymi Polska posiada wspólną granicę (Ukraina, Czechy, Niemcy) jest traktowany jako nieuzasadniony geograficznie i należy się liczyć z odmową wjazdu na granicy ukraińsko-słowackiej w celu realizacji takiej podróży, ewentualnie  z nałożeniem kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej.

W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-do-republiki-slowackiej-i-tranzytu-przez-jej-terytorium


Link do informacji dla osób zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny oraz podróżujących przez Słowację tranzytem: https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-do-republiki-slowackiej-i-tranzytu-przez-jej-terytorium


> Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/slowacja/aktualnosci

lub   https://www.facebook.com/polembassy/


 AUSTRIA


Przedstawione warunki wjazdu do Austrii obowiązują do 30.09.2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną w każdej chwili mogą ulec zmianie.

Tranzyt

Osoby podróżujące w tranzycie przez Austrię przekraczając granicę nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji. Tranzyt osób prywatnie podróżujących jest możliwy bez zbędnego zatrzymywania się, o ile spełnią warunki umożliwiające wjazd z Austrii do kolejnego kraju. W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku przylotu lub międzylądowania oraz opóźnienia w opuszczeniu Austrii możliwy jest nocleg w wyznaczonym hotelu na terenie lotniska.

Osoby podróżujące w tranzycie, które planują zatrzymać się w Austrii (np. nocleg, zakupy, wizyta w restauracji, zwiedzanie) musza spełnić warunki opisane w punkcie "Wjazd do Austrii z obszarów o niskim ryzyku epidemicznym".

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie

Ważne! Zalecamy osobom podróżującym w tranzycie przez Austrię o sprawdzenie warunków podróżowania do poszczególnych państw (w tym Chorwacji) na stronie Informacje dla podróżujących.


> Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/austria/aktualnosci
lub https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi

 NIEMCY


Zasady wjazdu, tranzytu, pobytu, itp.:  
> tutaj <

> Przydatne linki: https://www.gov.pl/web/niemcy/aktualnosci


 SŁOWENIA


Informacje z dn. 20.08.2021:
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem opublikowanym przez władze Słowenii od 15.7.2021 warunkiem wjazdu do Słowenii jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Warunek ten będzie od 30 sierpnia br. (od północy) dotyczył również osób podróżujących tranzytem i w transporcie międzynarodowym.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID (ew. równoważnego dokumentu z kodem QR zawierającym co najmniej równoważne informacje) będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

- nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik wykonanego w laboratorium testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe stosowane w krajach UE, Schengen, Australii, Izraelu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Federacji Rosyjskiej, Serbii, UK lub USA, a na przejściach morskich i lotniczych również w Turcji;

albo

- zaświadczenie, że są ozdrowieńcami, czyli okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 10 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub zaświadczenie lekarskie, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 10 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd.

albo

- potwierdzenie lekarskie, że od przyjęcia

 • drugiej dawki szczepionki Biontech/Pfizer upłynęło co najmniej 7 dni,
 • drugiej dawki szczepionki Moderna upłynęło co najmniej 14 dni,
 • pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
 • dawki szczepionki COVID-19 Johnson in Johnson/Janssen-Cilag upłynęło co najmniej 14 dni,
 • pierwszej dawki szczepionki Serum Institute of India/AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
 • drugiej dawki szczepionki Sputnik V upłynęło co najmniej 14 dni,
 • drugiej dawki szczepionki Sinovac Biotech upłynęło co najmniej 14 dni,
 • drugiej dawki szczepionki Sinopharm upłynęło co najmniej 14 dni,

 

albo

 

- zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19,

albo

- potwierdzenie przyjęcia dawki szczepionki Pfizer lub Moderna w terminie od 28 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca

 albo

- w przypadku szczepienia dwoma różnymi preparatami wskazanymi w rozporządzeniu potwierdzenie, że od przyjęcia drugiej dawki upłynął wymagany czas.

 

Do 29 sierpnia br. włącznie osoby podróżujące tranzytem (nieprzekraczalny czas na tranzyt to 12 godzin bez zbędnych postojów i noclegu) oraz przekraczające granicę w związku z pracą w transporcie międzynarodowym są zwolnione z obowiązku spełniania  kryterium PCT (wjazd również na okres nie przekraczający 12 godzin) tj. bycia zaszczepionym, ozdrowieńcem lub legitymowania się negatywnym wynikiem testu PCR (nie starszy niż 72h) lub HAG (nie starszy niż 48h). 

 

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 15 lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami spełniającymi powyższe wymagania oraz  właściciele lub dzierżawcy gruntu w strefie przygranicznej lub po obu stronach granicy państwowej, którzy przekraczają granicę państwową z państwem sąsiednim w celu wykonywania prac rolno-leśnych i wracają przez granicę nie później niż dziesięć godzin po jej przekroczeniu. Wyjątek ten dotyczy również członków najbliższej rodziny danej osoby oraz innych osób, które posiadają ten sam adres zamieszkania i poróżują razem. W przejściowym okresie nie dalej niż do 01.09 pracownicy transgraniczni z obszaru Strefy Schengen i UE, przebywający w pasie do 10 km od granicy i powracający do miejsca zamieszkania w ciągu pięciu dni od daty przekroczenia granicy .
Informacje:
https://www.gov.pl/web/slowenia/wyjatek-dla-tranzytu-i-transportu-miedzynarodowego-przy-wjezdzie-do-republiki-slowenii-przedluzono-do-2908-wlacznie


Zasady podróżowania do Słowenii – najczęściej zadawane pytania + odpowiedzi https://www.gov.pl/web/slowenia/podroze-do-slowenii--najczesciej-zadawane-pytania> Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/slowenia/aktualnosci
lub Ambasada RP w Lublana (profil FB): https://www.facebook.com/PolishEmbassySLO
 

 WĘGRY


Informacje z dn. 23.08.2021:
Wjazd na terytorium Węgier drogą lądową lub wodną (czyli z wyłączeniem podróży samolotami)

z terytorium Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji lub Słowenii - bez względu na obywatelstwo – odbywa się według generalnych zasad, bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to zwykłe przekraczanie granicy (z kontrolą graniczną) lub na wewnętrznych granicach strefy Schengen (czyli z terytorium Austrii, Słowacji i Słowenii) bez kontroli. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu podróży dla każdej osoby, także niepełnoletniej. Obywatela polskiego do przekroczenia granicy i pobytu za granica upoważnia ważny polski paszport lub dowód osobisty.


Przejazd przez Węgry odbywa się na dotychczasowych zasadach (brak informacji o zmianach):

Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym mogą przejechać przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo

 

Informacje o przejściach granicznych, wjeździe i wyjeździe z Węgier w drogowym ruchu tranzytowym, czynnych przejściach granicznych, trasach przejazdu, czasie oczekiwania na odprawę, informacje
o sytuacji drogowej, miejscach postojów oraz czasie wyznaczonym na opuszczenie terytorium Węgier itp. znajdują się na stronie internetowej węgierskiej policji: http://www.police.hu/en/news   GRECJA


ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (na bieżąco aktualizacje: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie)

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.


> Przydatne linki: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie
http://www.visitgreece.gr/


   HISZPANIA

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH - na bieżąco aktualizacje: https://www.gov.pl/web/hiszpania/komunikat-dla-podrozujacych-do-hiszpanii


> Przydatne linki: https://travelsafe.spain.info/pl/   CZARNOGÓRA

Od 24.08.2021:

Obcokrajowcy mogą wjechać do Czarnogóry tylko, gdy posiadają jeden poniższych dokumentów:

 1. Zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub zaświadczenie o  zaszczepieniu pojedynczą dawką przeciwko COVID-19
 2. Posiadanie negatywnego testu PCR na COVID-19, nie starszego niż 72 godziny
 3. Zaświadczenie, że dana osoba przeszła COVID-19, przy czym minęło nie mniej niż 14 dni i nie więcej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR lub szybkiego testu antygenowego
 4. Posiadanie negatywnego szybkiego testu na obecność antygenu wirusa COVID-19, który nie jest starszy niż 48 godzin.

Jeżeli podróżujący nie posiada żadnego z powyższych dokumentów, zostanie skierowany na 14 dniową kwarantannę (samoizolację), którą można zakończyć po szóstym dniu wjazdu do Czarnogóry pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu PCR.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/czarnogora/aktualne-warunki-wjazdu-do-czarnogory-oraz-informacje-dla-podrozujacychZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH - na bieżąco aktualizacje: https://www.gov.pl/web/czarnogora/aktualne-warunki-wjazdu-na-terytorium-czarnogory

Czarnogóra nie jest członkiem UE, dlatego wiele procedur jest bardziej skomplikowanych. Dotyczy to także ew. ewakuacji i leczenia.

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.> Przydatne linki:
Instytut Zdrowia Publicznego - informacje o rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Czarnogórze (strona dostępna tylko w czarnogórskiej wersji językowej): https://www.ijzcg.me/
Komunikaty rządu Czarnogóry: http://www.gov.me/en/homepage?alphabet=lat
Przydatne informacje w zakładce "Wakacje w Czarnogórze". 

uniqa   UBEZPIECZENIE KOSZTY LECZENIA ORAZ KOSZTY REZYGNACJI


-> KOSZTY LECZENIA Wszystkie polisy turystyczne Uniqa (KL), proponowane przez nasze biuro, chronią na wypadek zarażenia się wirusem podczas pobytu za granicą w regionie, w którym ogłoszono epidemię, jak również tam, gdzie do tej pory nie zidentyfikowano wystąpienia wirusa. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy doszło do zakażenia, Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia nagłego zachorowania w podróży.

By otrzymać pomoc bezgotówkową należy skontaktować się najpierw z centrum alarmowym Uniqa. Wskażemy wtedy placówkę medyczną, gdzie zostanie udzielona pomoc i ewentualnie podjęte dalsze kroki, jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że konieczna jest dalsza diagnostyka ze względu na występujące objawy. W przypadku budzącym podejrzenie, lekarz na miejscu decyduje o dalszym postępowaniu, na przykład o natychmiastowym transporcie do wytypowanego oddziału zakaźnego. Przy czym podkreślamy, że zawsze będzie się przede wszystkim kierować instrukcjami wydanymi przez lokalne władze i ich rządy. Ewentualna repatriacja ubezpieczonego ze względów medycznych będzie możliwa po całkowitym wyleczeniu i przejściu kwarantanny, zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb medyczno-sanitarnych danego kraju.


-> KOSZTY REZYGNACJI niezmiennie chroną Ubezpieczonych w przypadku rezygnacji lub lub przerwania podróży na skutek nagłegoo zachorowania na COVID-19. Ubezpieczenie nie wymaga wukupienia dodatkowej zwyżki stawki. Choroba Covid traktowana jest jak każde inne, nagłe zachorowanie.

----------------------------


W przypadku osób, które poddają się testom przesiewowym w Polsce bez żadnych objawów zachorowania nie są podstawą do ubiegania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia jak i ubezpieczenia rezygnacji z podróży.

Testy przesiewowe wykonuje się na osobach zdrowych w celu wykrycia wirusa SARS-COV a nie choroby Covid-19.

Pozytywny wynik testu nie stwierdza choroby.

Przedmiotem ubezpieczenia jest nagłe zachorowanie ubezpieczonego a samo przeprowadzenie testu i jego pozytywny wynik nie spełnia definicji nagłego zachorowania zawartej w OWU.


----------------------------

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące zakresu ubezpieczenia kosztów leczenia oraz rezygnacji z podróży w kontekście pandemii Covid-19
W zakresie ubezpieczeń podroży Uniqa traktuje nagłe zachorowanie na Covid – 19, jak każde inne nagłe zachorowanie.

1. Czy jeśli w dniu wyjazdu będę objęty(a) kwarantanną z powodu zdiagnozowanego u mnie Covid-19 mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji z podróży?
TAK – jeżeli powodem rezygnacji jest nagłe zachorowanie na Covid-19. Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

2. Czy jeśli w dniu wyjazdu członek mojej najbliższej rodziny (domownik) będzie objęty(a) kwarantanną z powodu zdiagnozowanego u niego/niej Covid-19 czy mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji przeze mnie z podróży?
TAK – Jeżeli powodem rezygnacji osoby bliskiej jest nagłe zachorowanie na Covid-19.
Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

3. Czy jeśli w dniu wyjazdu członek mojej najbliższej rodziny (domownik) będzie objęty(a) kwarantanną ale bez zdiagnozowanego u niego/niej Covid-19 czy mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji przeze mnie z podróży?
NIE – kwarantanna nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

4. Czy jeśli przed wejściem na pokład samolotu okaże się, że mam wysoką temperaturę i tym samym nie zostaję wpuszczony(a) do samolotu to czy mogę ubiegać się o zwrot dotychczas poniesionych kosztów?
NIE - powodem rezygnacji może być nagłe zachorowanie potwierdzone dokumentacją medyczną – sama podwyższona temperatura nie jest powodem do uzyskania odszkodowania (zwrotu poniesionych kosztów). Jeżeli Ubezpieczony zachoruje przed wylotem na COVID-19 i zostanie to potwierdzone diagnozą medyczną - to takie zdarzenie jest nagłym zachorowaniem i jest objęte ubezpieczeniem.

5. Czy jeśli przed opuszczeniem lotniska w miejscu docelowym okaże się, że mam wysoką temperaturę i tym samym nie zostaję wpuszczony(a) do kraju docelowego to czy mogę ubiegać się o zwrot dotychczas poniesionych kosztów w ramach ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji?
NIE – tutaj nie mamy do czynienia z rezygnacją z podróży tylko z przerwaniem podróży. Ubezpieczenie musi przewidywać wariant nie tylko rezygnacji ale i przerwania podróży. Jeżeli powodem przerwania podróży jest nagłe zachorowanie to Ubezpieczyciel zwraca koszty wcześniejszego powrotu do Polski i koszty niewykorzystanych świadczeń.

6. Czy jeśli mam wykupione ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i przed opuszczeniem Polski zdiagnozowano u mnie Covid-19 i zostałem(łam) objęty(a) kwarantanną decyzją Państwowego Inspektoratu Sanitarnego i posiadam stosowny dokument zawierający datę objęcia kwarantanną podczas której przypada wyjazd - czy w takiej sytuacji otrzymam zwrot kosztów za niewykorzystany wyjazd?
TAK – jeżeli wystąpiło nagłe zachorowanie na COVID 19. Jeżeli jest tylko sam test przesiewowy i izolacja – takie ryzyko nie jest objęte ochrona ubezpieczeniową, gdyż nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

7. Czy jeśli mam wykupione ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i przed opuszczeniem Polski zostałem(łam) objęty(a) kwarantanną decyzją Państwowego Inspektoratu Sanitarnego i posiadam stosowny dokument zawierający datę objęcia kwarantanną podczas której przypada wyjazd ale nie zdiagnozowano u mnie Covid-19 - czy w takiej sytuacji otrzymam zwrot kosztów za niewykorzystany wyjazd?
NIE – brak tutaj stwierdzonego nagłego zachorowania, potwierdzonego badaniami. Kwarantanna nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

8. Jeśli podczas pobytu za granicą zostanie u mnie zdiagnozowany Covid-19 i będzie konieczność pobytu na kwarantannie i późniejszy niż przewidywany powrót do kraju to jakich świadczeń mogę się spodziewać?
Jeżeli wystąpiło nagłe zachorowanie za granicą , Uniqa pokrywa koszty leczenia jaki i inne świadczenia wynikające z sytuacji Ubezpieczonego np. koszty powrotu do Polski w przypadku gdy pierwotny środek transportu nie może być wykorzystany. Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

9. Jeśli podczas pobytu za granicą zostanę poddany(a) kwarantannie choć nie zdiagnozowano u mnie Covid-19 co spowoduje późniejszy niż przewidywany powrót do kraju, to jakich świadczeń mogę się spodziewać?
Jeśli jest konieczność odbycia kwarantanny poza granicami RP bez nagłego zachorowania na Covid-19, Uniqa nie pokrywa kosztów późniejszego powrotu i pobytu na kwarantannie.

 

 

Przydatne linki:


Ministerstwo Spraw Zagranicznych    https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Główny Inspektorat Sanitarny   https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)   https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu