Ze względu na sytuację, związaną z pandemią Covid19, uprzejmie informujemy, że nasze biuro w Rybniku w dalszym ciągu działa w ograniczonym zakresie. Jesteśmy jednak cały czas do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 17:00.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów: 513 019 527, 508 133 183.
Można skontaktować się z nami również drogą e-mailową: biuro@globtrans.pl, mariola@globtrans.pl, ania@globtrans.pl
Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie dokonanych rezerwacji lub są zainteresowani naszą ofertą jesteśmy do dyspozycji.

Postanowiliśmy również stworzyć poradnik, który będziemy się starać na bieżąco aktualizowć. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu oraz pobytu w krajach, jakie posiadamy w naszej ofercie. Dodatkowo dodaliśmy informacje o krajach tranzytowych i możliwości przejazdu przez nie. Mamy nadzieję, że poniższa lektura będzie dla Państwa czytelna i przydatna.

Jeszcze jedno:). Cały zespół Globtrans chciałby życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia i spokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normalności i szybko zapomnimy o tym trudnym przeciwniku zwanym "Covid19". Z turystycznym pozdrowieniem na lepsze jutro!


Poradnik dotyczący wyjazdów w czasie pandemii Covid:
__________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________polska.jpg   Polska


Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polska zdecydowała o otwarciu wszystkich granic od 13.06.2020.

___________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________   Chorwacja


W pełni otwarta dla obywateli Polski.

Przekraczający granicę mają obowiązek przekazania służbie granicznej swoich danych kontaktowych (miejsce pobytu rezerwacji, nr telefonu komórkowego, e-mail), które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach epidemiologicznych.


Przy wjeździe do Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej nie muszą podawać jakiegokolwiek szczególnego powodu wjazdu (biznesowego, ekonomicznego, turystycznego itp.). Mogą wjechać do kraju na takich samych warunkach, jak przed pandemią COVID-19, ale nadal pod kontrolą epidemiologiczną i stosując się do ogólnych i specjalnych zaleceń wydanych przez Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego.

--------------------------------

! Odprawa graniczna – formularz on line !

Aby przyspieszyć odprawę graniczną, służby graniczne sugerują wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/ Formularz rejestracyjny jest dostępny w języku polskim.


Osoby, które dokonają wcześniejszej rejestracji unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania ww. danych. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem zwrotnym. Na adres mailowy rejestrującego zostaną również przekazane zalecenia Państwowego Instytutu Epidemiologicznego.
Brak wcześniejszej rejestracji może oznaczać dłuższe oczekiwanie na odprawę graniczną.

--------------------------------


Adresy i telefony covid–ambulatoriów przeznaczonych dla turystów z objawami zarażenia Covid-19:

https://www.koronavirus.hr/…/adrese-i-brojevi-telefona-…/714


--------------------------------


-> Cała infrastruktura jest otwarta i dostępna dla turystów:

 • zakwaterowanie jest w pełni możliwe w hotelach, apartamentach, kwaterach i na kempingach;
 • otwarte są restauracje, baseny, parki narodowe i krajobrazowe, muzea i galerie;
 • dostępne są plaże wraz z możliwością kąpieli w morzu.

-> Wytyczne sanitarne dotyczące infrastruktury turystycznej polegają przede wszystkim na:

 • zachowaniu dystansu społecznego,
 • myciu rąk i gruntownej dezynfekcji,
 • noszeniu maseczek w sklepach, instytucjach medycznych, środkach komunikacji publicznej (m.in. na promach i w taksówkach) oraz innych zamkniętych przestrzeniach publicznych (np. sklepy). Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje również personel medyczny i pracowników w obiektach gastronomicznych (obowiązuje od 13.07),
 • odpowiedzialności społecznej.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (w j. angielskim): https://mint.gov.hr/news-11455/big-interest-in-opening-borders-says-tourism-minister/21180.


>>> Wjazd i pobyt na terytorium Chorwacji - najczęściej zadawane pytania  https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-i-pobyt-na-terytorium-chorwacji---najczesciej-zadawane-pytania

 


-> Przydatne linki, gdzie na bieżąco można sprawdzić aktualną sytuację w Chorwacji:

Polska w Chorwacji (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) https://www.gov.pl/web/chorwacja/aktualnosci

Najpopularniejszy blog o Chorwacji: http://cromania.pl/

Ambasada RP w Zagrzebiu (profil FB)https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/


https://www.koronavirus.hr/ i https://www.gov.pl/web/chorwacja

___________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________
-->  Dojazd do Chorwacji / tranzyt


Ze względu na wiele zapytań naszych klientów o dojazd do Chorwacji, przez jakie Państwa można swobodnie przejechać, gdzie obowiązują dla Polaków obostrzenia, przygotowaliśmy kilka informacji wraz z linkami. Wtedy każdy może samodzielnie sprawdzić jak aktualnie wygląda sytuacja tranzytu w danym kraju, aby przygotować się do wyjazdu.


1) CZECHY


Wznowienie swobodnego tranzytu i podróżowania do Republiki Czeskiej dla obywateli Polski.


System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania - tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: http://www.mzcr.cz/dokumenty/semaforvysoke-riziko-nakazy-zustava-uz-jen-ve-svedsku_19476_1.html

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka - dot. także Polski zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej w obu krajach i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/czechy/aktualnosci

___________________________________________________________________________________________________________________________

2) SŁOWACJA

Polska została dodana do listy państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Możliwy będzie zarówno tranzyt w kierunku Polski jak i z Polski do innych krajów UE (Austria, Czechy, Węgry). Zniesione zostają obostrzenia w zakresie
swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych.

Aktualizacja 01.09.2020

Z dniem 10 czerwca 2020 roku władze słowackie wprowadziły szereg zmian z zasadach wjazdu i odbywania kwarantanny na terytorium Republiki Słowackiej wprowadzonych w celu przeciwdziałania zagrożeniu epidemiologicznemu, wywołanemu koronawirusem.

Aktualna lista państw bezpiecznych pod względem zagrożenia epidemicznego znajduje się na stronie internetowej MSZ RS: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie Dla osób przyjeżdżających z tych krajów, w tym obywateli polskich, zniesiono obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny. Powyższa zasada nie dotyczy osób, w tym obywateli polskich, przyjeżdżających do Republiki Słowackiej z terytorium innych krajów m.in. Bułgarii, Czarnogóry, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji lub Ukrainy, a od 1 września 2020 roku również Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii i Malty.

Cudzoziemcy (w tym obywatele Polski i innych krajów UE) przebywający w ciągu 14 poprzednich dni  w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Bułgaria, Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwecja i Ukraina, a od 1 września 2020 roku również Belgia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Holandia i Malta), mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej przez przejścia graniczne z Austrią, Czechami, Polską i Węgrami oraz w lotniczych przejściach granicznych na Słowacji, pod warunkiem przestrzegania zasad kwarantanny tzn. poddać się domowej kwarantannie wraz innymi osobami przebywającymi wspólnie z nią w danym lokalu do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej - stan na 01.09.2020

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej dla obywateli polskich i innych osób przebywających w ciągu ostatnich 14 dni w Polsce lub w innych krajach uznanych za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego jest możliwy bez żadnych ograniczeń.

 W przypadku powrotu do Polski z krajów nie zaliczanych do państw bezpiecznych pod względem zagrożenia epidemicznego (m.in. Bułgaria, Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwecja i Ukraina, a od 1 września 2020 roku również Belgia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Holandia i Malta) jest możliwy tranzyt przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin od momentu wjazdu bez zatrzymywania się, za wyjątkiem tankowania na stacjach benzynowych. 

W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Bieżące informacje w zakresie aktualnych zasad wjazdu cudzoziemców na terytorium Republiki Słowackiej można znaleźć na stronie internetowej MSZ RS: http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie


-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/slowacja/aktualnosci
lub  
https://www.facebook.com/polembassy/


_______________________________________________________________________________________________________________________


3) AUSTRIA


-> Wjazd bez ograniczeń

Przyjazd i przylot do Austrii obywateli Polski możliwy jest bez ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym COVID-19, jeżeli następuje z państw uwzględnionych na liście krajów bezpiecznych. Dodatkowo osoba przyjeżdżająca do Austrii w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie granicy nie mogła przebywać w innym państwie niż uznanym za bezpieczne.

-> Wjazd z ograniczeniami

Przyjazd i przylot do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw znajdujących się w wykazie krajów o podwyższonym ryzyku związanym z sytuacją epidemiczną COVID-19. Osoby przyjeżdżające do Austrii z tych państw zobowiązane są do przedłożenia przy wjeździe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 72 godziny w chwili przekroczenia granicy, wzór zaświadczenia poniżej. Jeśli przeprowadzenie badania przed przyjazdem do Austrii nie było możliwe, osoba przekraczająca granicą zobowiązana jest do wykonania go na własny koszt w terminie 48 godzin od chwili przekroczenia granicy. Osoby nieposiadające badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 zobowiązane są do poddania się 10 dniowej kwarantannie. Kwarantanna może zostać zakończona, o ile wynik testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny.

Posiadanie testu na SARS-CoV-2 lub poddanie się kwarantannie nie jest konieczne, jeśli osoba przybywająca do Austrii z państwa o podwyższonym ryzyku epidemicznym natychmiast opuści ten kraj. Zasada ta ma praktyczne znaczenie przede wszystkim wobec osób podróżujących przez Austrię w tranzycie – np. w przypadku międzylądowania w Austrii lub przylotu do Austrii oraz natychmiastowego opuszczenia tego kraju samochodem pozostawionym na lotnisku.

Lista krajów bezpiecznych oraz podwyższonego ryzyka: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria?fbclid=IwAR0KS-_N2HzZW-Q7XUb-xDKOxpke_1B9M5e60V8nnWcB2GUMdL9r0Cf97bA


Aktualizacja z dnia 18.08.2020

Niezależnie od kierunku i celu podróży (np. w przypadku wyjazdu do Chorwacji lub powrotu z Chorwacji) dozwolony jest tylko tranzyt przez Austrię (można zatankować samochód, załatwić potrzeby fizjologiczne, nie ma możliwości noclegu) - bez kwarantanny i obowiązkowego testu.


-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/austria/aktualnosci

lub https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi

___________________________________________________________________________________________________________________________


4) NIEMCY

Możliwy swobodny przejazd przez Niemcy dla obywateli Polski.

Zasady wjazdu i tranzytu Aktualizacja z dnia 07.08.2020 > tutaj <


-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/niemcy/aktualnosci


___________________________________________________________________________________________________________________________

5) SŁOWENIA

17 lipca 2020 r. Polska została włączona do słoweńskiej zielonej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że wjazd, tranzyt i pobyt obywateli polskich na terytorium Słowenii odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.Wyjątek stanowi wjazd do Słowenii z kraju znajdującego się na tzw."żółtej liście " lub "czerwonej liście".

Jeżeli do Słowenii przybywamy po pobycie w kraju, który znajduje się na tzw. "czerwonej liście", wówczas dozwolony jest jedynie tranzyt przez terytorium Słowenii nie przekraczający 12 godzin. 

Jeżeli do Słowenii przybywamy po pobycie w kraju, który znajduje się na tzw. "żółtej liście", wówczas dozwolony jest jedynie tranzyt przez terytorium Słowenii nie przekraczający 12 godzin.  

UWAGA!  Wjazd z kraju (np. w drodze powrotnej z wakacji w Chorwacji lub w przypadku noclegu tranzytowego w kraju znajdującym się na "żółtej liście") znajdującego się na tzw. „żółtej liście” oznacza dla obywateli polskich konieczność przejazdu przez Słowenię w reżimie tranzytu, w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin bez zbędnego zatrzymywania się i noclegu. 


Więcej informacji z dn 18.08.2020 (np. bezpieczne i o podwyższonym ryzyku) można znaleźć w linku: https://www.gov.pl/web/slowenia/slowenia--tranzytem-lub-na-dluzej--niezbednik-turysty-w-dobie-koronawirusa?fbclid=IwAR0LWCulGKg2Ho_NFwcXJoFHHbiEiTN-gdPJrVRkoKAu12n8b_AvRv4aDq8


-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/slowenia/aktualnosci

lub Ambasada RP w Lublana (profil FB): https://www.facebook.com/PolishEmbassySLO

___________________________________________________________________________________________________________________________


6) WĘGRY

Aktualizacja z dn. 07.08.2020
https://www.gov.pl/web/wegry/wegry-wjazd--przejazd---pobyt

Obywatele państw UE są zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Na terytorium Węgier w środkach komunikacji publicznej, sklepach i dużych skupiskach ludzi należy używać maseczki na twarz. Mandat za barak maseczki może wynieść do 500 tysięcy forintów.

Obywatel polski może wyjechać z Polski i wjechać na terytorium Węgier jedynie jeśli posiada ważny polski paszport lub dowód osobisty.

 

Od dnia 15 lipca 2020 r. Rozporządzenie Rządu Nr 341/2020 (VII.12.) z dnia 12 lipca br. wprowadzono dodatkowe częściowe ograniczenia w podróży i pobycie na Węgrzech.

Rozporządzenie dotyczy przekraczania granicy Węgier na podstawie ważnego paszportu lub innego dokument podróży.

Obcokrajowcy posiadający na Węgrzech stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Ww. dokumenty należy okazać przy wjeździe na terytorium Węgier.

Rozporządzenie nie dotyczy:

- przekraczania granicy w ruchu towarowym;

- przekraczania granicy z paszportem dyplomatycznym/służbowym wg ustawy XII. Z 1998 roku;

- osób, które udowodnią, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły chorobę COVID-19.

Zgodnie z rozporządzeniem, pod względem aktualnego stanu pandemii, państwa podzielono na trzy kategorie:

 • zieloną (niska ilość zakażeń): państwa nie ujęte w wykazie państw kategorii żółtej i czerwonej;
 • żółtą (mniejsza/średnia ilość zakażeń): m.in. Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Japonia, Norwegia,  Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Szwecja, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i Zjednoczone Królestwo.
 • czerwoną (poważna ilość zakażeń): m.in. Albania, Czarnogóra, Białoruś, Bośnia-Hercegowina, Północna Macedonia, Mołdawia, Ukraina, Australia oraz większość krajów Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Oceanii.

Kategorie państw  https://konzuliszolgalat.kormany.hu/download/c/65/a2000/Orszaglista200807.pdf

 

-> TRANZYT PRZEZ TERYTORIUM WĘGIER

Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym, mogą wjechać na terytorium Węgier, jeśli poddadzą się na granicy badaniu zdrowia (m.in. pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia.

Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytowym jest:

- spełnienie warunków kodeksu kontroli granicznej Schengen,

- wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraju docelowego podróży,

- okazanie gwarancji wjazdu do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie    jego podróży.

Cudzoziemcy w ruchu tranzytowym przez terytorium Węgier mogą się przemieszczać tylko wyznaczonymi trasami.

Wykaz przejść granicznych do wjazdu i wyjazdu z Węgier dla drogowego ruchu tranzytowego, trasy tranzytowe, miejsca postojów, czas na opuszczenie terytorium Węgier itp. znajdują się na: http://www.police.hu/en/content/humanitarian-corridor

Poruszając się wyznaczoną trasą, można przerwać podróż - oprócz miejsc wyznaczonych - tylko w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej ingerencji technicznej lub sytuacji zdrowotnej.

 

-> PRZYJAZD I POBYT

- OBCOKRAJOWIEC (= osoba, która nie posiada obywatelstwa węgierskiego) może wjechać z terytorium państw zaszeregowanych do kategorii zielonej bez ograniczeń.

Jeżeli natomiast osoba przebywająca na Węgrzech w ciągu 14 dni zauważy objawy zakażenia, nie może opuścić swojego miejsca pobytu i jest zobowiązania niezwłocznie powiadomić telefonicznie urząd epidemiologiczny.

- Obcokrajowcy przyjeżdżający z terytorium państw zaszeregowanych do kategorii żółtej muszą się poddać badaniu zdrowia. Jeśli badanie wykaże podejrzenie zarażenia nie będą wpuszczeni na terytorium Węgier. Jeżeli badanie nie stwierdzi podejrzenia zakażenia, osoby będą skierowane na odbycie 14-dniowej wyznaczonej kwarantanny lub jeśli nie ma ryzyka epidemicznego - kwarantanny domowej. Osoby przebywające na kwarantannie podlegają ewidencji.

Nie jest konieczna obserwacja epidemiologiczna jeśli osoba w momencie przekraczania granicy przedstawi 2 negatywne wyniki (w języku węgierskim lub angielskim) badania molekularnego SARS - CoV-2, wykonane w ciągu ostatnich 5 dni przynajmniej w odstępie 48 godzinnym.

W przypadku, gdy pierwszy wynik badania molekularnego SARS - CoV-2 potwierdzi, że w organizmie osoby przebywającej na kwarantannie domowej w momencie badania nie wykazano koronawirusa SARS - CoV-2, odpowiedni urząd epidemiologiczny może zwolnić ją z odbycia kwarantanny. Osoba musi wykonać jednak drugi test, a w przypadku pozytywnego wyniku urząd epidemiologiczny zarządzi ponowną kwarantannę.

Obcokrajowcy przyjeżdżający w celu pobytu na terytorium Węgier z terytorium państw zaszeregowanych do kategorii czerwonej nie mogą wjechać na terytorium Węgier.

 

Aktualne informacje dotyczące warunków wjazdu/przejazdu/pobytu cudzoziemców na terytorium Węgier, sytuacji na granicach, czynnych przejść granicznych, sytuacji związanej z pandemią itp. znajdują się m.in. na

http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo

www.koronavirus.gov.hu

https://koronavirus.hu/-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/wegry

________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________
    Grecja

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 11.08.2020 r.)


Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie tutaj  pozwoli placówce zagranicznej na szybkie skontaktowanie się z Państwem w nagłych sytuacjach.


-> Zmiany wprowadzone przez Grecję w ruchu międzynarodowym:

Władze greckie wprowadziły bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Obowiązek ten dotyczy także dzieci. 


Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.


Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.


Więcej informacji dotyczących testów i protokołów sanitarnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem Ochrony Obywatela: https://www.civilprotection.gr/en/contact-us. 


-> Turyści wjeżdżający do Grecji drogą lądową (obecnie tylko przez granice z Bułgarią) mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na obecność koronawirusa  wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego (w przypadku Polski lista rekomendowanych laboratoriów dostępna jest tutaj) lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.


Powyższe zasady wprowadza się od 15 lipca 2020 od godz. 00.01 do odwołania. 


Od 17 sierpnia testy są obowiązkowe również dla wjeżdżających drogą lądową obywateli Grecji oraz osób posiadających prawo stałego pobytu na terytorium Grecji.

 

-> Kto może wjechać do Grecji:

- Do Grecji mogą wjeżdżać osoby na stałe zamieszkałe w UE, osoby zamieszkałe w krajach należących do strefy Schengen: Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, osoby z Wielkiej Brytanii i krajów trzecich, mające pozwolenie na pobyt oraz osoby, będące członkami rodzin ob. UE, ponadto pracownicy transportu międzynarodowego, członkowie korpusu dyplomatycznego, członkowie misji humanitarnych, obywatele greccy, zamieszkali poza granicami kraju. Obowiązywać będzie zasada wzajemności w stosunku do ww. krajów.
- Do publicznej wiadomości podano listę państw trzecich, dla których Grecja otwiera swoje granice (Algieria, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Maroka, Gruzja, Czarnogóra, Korea Południowa, Ruanda, Urugwaj, Tajlandia, Tunezja, Chiny). Lista ta będzie uaktualniana co 15 dni.

 

-> Ruch na granicach:
- Od 1 lipca wszystkie lotniska w Grecji są czynne. Od dnia 16.07. została otwarta granica powietrzna z Albanią i Macedonią (tylko lotnisko w Atenach). 
- Granice lądowe: granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Turcją pozostają zamknięte dla turystów, w dalszym ciągu dostępne jest tylko przejście graniczne w Promachonas na granicy z Bułgarią.
- Granice morskie: otwarty będzie port w m. Patra i w m. Igumenitsa i dostępne połączenia promowe z Włochami. Dozwolone jest zawijanie do greckich portów statków z zagranicy i ruch statków wycieczkowych. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy. 

Władze Grecji zastrzegają sobie w każdym momencie możliwość zmian decyzji odnośnie otwarcia granic dla ruchu turystycznego, zgodnie z aktualną oceną zagrożenia COVID-19.

-> Obecne ograniczenia w związku z pandemią:


Reżim sanitarny powiązany z koniecznością noszenia maseczek ochronnych obowiązuje we wszystkich środkach transportu: na promach, w samolotach, autokarach i pociągach, w transporcie publicznym, szpitalach, muzeach, galeriach handlowych, ośrodkach zdrowia, szpitalach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i innych zamkniętych obiektach użyteczności publicznej. 

W następujących regionach i wyspach Grecji restauracje i lokale gastronomiczne będą zamknięte w godzinach od 12.00 o północy do 7.00 rano:
Kreta, Wschodnia Macedonia, Tracja, Saloniki, Chalkidiki, Larisa, Korfu, Mykonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rodos, Antiparos, Zakynthos i Kos.

Placówka zaleca sprawdzanie aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki:  http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: http://www.visitgreece.gr/en/home/health_protocols_


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/en/home/frequently_asked_questions-> Więcej informacji można znaleźć na stronach:

https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

http://www.visitgreece.gr/________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________  Hiszpania

 

Aktualizacja 02.07.2020

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są poddawani kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

Mierzenie temperatury odbywa się w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

 

Wszyscy pasażerowie będą również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy. 

 

Ogólne zasady obowiązujące na terytorium Hiszpanii po zniesieniu stanu alarmowego

 • zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po terytorium Hiszpanii,

 • obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,

 • obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych,

 • obowiązek przestrzegania zasad higieny.

 

Dodatkowo, od 21 czerwca 2020 roku normy, szczególne ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Mogą one dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu, etc. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.-> Informacje: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania

lub  https://www.spain.info/pl/reportajes/informacion-practica-turistas-covid-19-viajar-espana.html_________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________
   Czarnogóra

 
Aktualizacja 17.08.2020


W związku z licznymi przypadkami zachorowań na COVID-19 MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, w tym głównie turystyczne.


Rząd Czarnogóry wprowadził 21 lipca stan epidemii na terenie całego kraju. Ogłoszenie stanu epidemii oznacza szereg restrykcji, w tym obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Szczegółowy wykaz nakazów i zakazów epidemicznych dostępny jest na stronie rządu: http://www.gov.me/en/homepage/measures_and_recommendations/


Zachorowalność na koronawirusa w Czarnogórze od tygodni utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co może stanowić poważne zagrożenie dla turystów, dlatego odradzamy podróże do Czarnogóry, które nie są konieczne.
Kraj ma najgorszą sytuację w całym regionie, a tymczasem każdego dnia wykrywane są nowe zakażenia, w liczbie kilkudziesięciu dziennie (to tak, jak by w Polsce codziennie przybywało średnio 4000-5000 nowych zakażeń).

W związku z sytuacją epidemiczną w Czarnogórze od 28 lipca obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą.


Przypominamy również, że Czarnogóra nie jest członkiem UE, dlatego wiele procedur jest bardziej skomplikowanych. Dotyczy to także ew. ewakuacji i leczenia.


O rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Czarnogórze informuje na bieżąco Instytut Zdrowia Publicznego (strona dostępna tylko w czarnogórskiej wersji językowej): https://www.ijzcg.me/

Polecamy również śledzić na bieżąco komunikaty rządu Czarnogóry: http://www.gov.me/en/homepage?alphabet=lat

 

Wiele przydatnych informacji znajdą Państwo w zakładce "Wakacje w Czarnogórze".


-> Informcje: https://www.gov.pl/web/czarnogora

_________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________


 włochy.jpg   Włochy


Informacje dla osób podróżujących do Włoch z dn. 13.08.2020: https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19


-> Informacje: https://www.gov.pl/wlochy

lub https://www.gov.pl/web/wlochy/aktualnosci

_________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________axa.png  Ubezpieczenie KL, NNW


Wszystkie polisy turystyczne AXA (KL), proponowane przez nasze biuro, chronią na wypadek zarażenia się wirusem podczas pobytu za granicą w regionie, w którym ogłoszono epidemię, jak również tam, gdzie do tej pory nie zidentyfikowano wystąpienia wirusa. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy doszło do zakażenia, pokrywamy koszty leczenia nagłego zachorowania w podróży.


By otrzymać pomoc bezgotówkową należy skontaktować się najpierw z centrum alarmowym AXA. Wskażemy wtedy placówkę medyczną, gdzie zostanie udzielona pomoc i ewentualnie podjęte dalsze kroki, jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że konieczna jest dalsza diagnostyka ze względu na występujące objawy. W przypadku budzącym podejrzenie, lekarz na miejscu decyduje o dalszym postępowaniu, na przykład o natychmiastowym transporcie do wytypowanego oddziału zakaźnego. Przy czym podkreślamy, że zawsze będzie się przede wszystkim kierować instrukcjami wydanymi przez lokalne władze i ich rządy. Ewentualna repatriacja ubezpieczonego ze względów medycznych będzie możliwa po całkowitym wyleczeniu i przejściu kwarantanny, zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb medyczno-sanitarnych danego kraju.


Informujemy jednocześnie, że ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu (KR) chroni tylko na wypadek zdarzeń losowych, które dotknęły ubezpieczonego lub jego bliskich zgodnie z zakresem zawartym w OWU i z powodu tych zdarzeń rezygnuje z podróży.
Mimo, że AXA nie wyłącza z zakresu ochrony ubezpieczeniowej kosztów leczenia i transportu, które dotyczą epidemii chorób zakaźnych, sugerujemy, aby podróżni przed wyjazdem śledzili komunikaty, zalecenia i ostrzeżenia państwowe.

_________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________


Aktualne informacje na stronach :


Ministerstwo Spraw Zagranicznych   
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Główny Inspektorat Sanitarny   https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)   https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019


Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu